1.გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რა არის მოძრაობა
|
2.მოსძავლების სახელი-გვარი
|
მარინე ელბაქიან
|
3.სწავლების საფეხურ
|
7- კლასი
|
4.მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 20- მოსწავლეა.არ არის
განსაკუთრებული მიდგომების საჯიროების მქონე მოსწავლეები.
|
5.გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ამ თემის მეშვეობით მოსწავლე ახალ,საინტერესო იმფორმაციას პოულობს მოძრაობასთან
დაკავშირებით.
|
1.მოსწავლე გარკვევით გებულობს,თუ რა არის მოძრაობა. 2.მოსწავლეითვისებს,რომ
ნებისნიერ სულიერ ორგანიზმს შეუძლია მოძრაობა .3.მოსწავლე იგებს,რომ ორგანიზმებს
მოძრაობის უნარი გააჩნიათ საკვების შოვნისა დამტრისაგან თავდაცვის მიზნით. 4.მოსწავლეს
ეცოდინება,რომ სხვადასხვა არი მოძრაობა არსებობს. 5.მოსწავლე იგებს,რომ ყვავილები
მოძრაობენ გაშლა-დახურვის დროს,ფრინველები მოძრაობენ ფრთების მეშვეობით,ხოლო ცხოველები მოძრაობენ ფეხების საშუალებით.6.მოსწავლე ისწავლის
და ეცოდინება,რომ ცხოველები აქტიურ მოძრაობს
ექვემდებარებიაბიან,ხოლო მცენარეების მხოლოდ ორგანოები მოძრაობენ.7.საბოლოოდ მოსწავლე
სწავლობს და ითვისებს იმ ფაქთს,რომ მოძრაობა არის სიცოცხლის ძირითადი ფაქტორი.
|
|
6.შინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლებმა იციან ,რომ ადამიანი მოძრაობს.გიდევ დაახლოებით იმფორმაციებს
ფლობენ ცოცხალი ორგანიზმების მოძრაობის შესახებ.
|
7.შეფასების საგანი და პროცედიტები
|
მოსწავლეებს შევაფასებ შეფასების რუბრიკის მიხედვით.
|
8.სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
1.სახელმძღვანელო-ეროვნული სასწავლო გეგმა.ა.ლომაია.2.ბუნება 7-კლასი
ავტორები.ნანა ვეკუა.რუსუდან გაფრინდაშვილი.
|
9.გაკვეთლის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
გაკვეთილის მსვლელობა 40-წ. A ფაზა 2-წ. გაკვეთილის ვიწყებ თემისათვის
ააუცილებელი წინა ცოდნის შემოწმებით.B ფაზა 31-წ. აქტ 1.პრეზენტაციის დახმარებით მოსწავლეებს ვუხსნი ახალ მასალას.შემდეგ ვამოწმებ.თუ
რამდენად აღიქვეს და დაიმახსოვრეს ახალი თემა.10-წ. აქტ.2კითხვების მეშვეობით ხელმეორედ
ვამოწმებ.თუ რამდენად დაიმახსოვრეს თემისათვის მნიშვნელოვანი იმფორმაცია. 5-წ. აქტ.3.სამუშაო
რვეულში ვაწერინებ შესაბამის სავარჯიშობს.8-წ. აქტ.4.ჯგუპური მუშაობა.კლასს ვყოფ
სამ ჯგუპად და ვაძლევ კითხვებს.8-წ.უნდა წერით უბასუხონ მოცემულ შეკითხვებზე. C ფაზა
7-წ. შევაჯამებ გაკვეთილის შეჯამების კრიტერიუმით.5-წ. საშინაო დავალების მიცემა.
2-წ.
|
Sunday, December 15, 2013
გაკვეთილის გეგმა
Saturday, December 14, 2013
პროექტი
1.პროექტის
სახელწოდება
|
|
2.პროექტის აქტუალობა
|
მოსწავლეები უკეთ გაეცნობიან სომხეთს,როგორც სამშობლოს და ამავე დროს
როგორც მეზობელ ქვეხანას.დაინახავენ და უკეთ შეისწავლიან სომხეთის ისტორიულ ძეგლებს
და ღირსშესანიშნაობებს.
|
3.პროექტის მიზნები
|
მოსწავლეები კვლევის პროცესში მოიპოვებენ დამატებით იმპორმაციას სხვადასხვა
წყაროებიდან (არქივიდან,წიგნებიდან,ინტერნეტიდან) და მოპოვებული იმპორმაციას გამოაქვეყნებენ.
|
4.მონაწილეთა
ასაკი
|
12 წ.
|
5.ვადები და ხანგრძლივობა
|
1 კვირა
|
6.მოსალოდნელი შედეგები პროდუქტები,რაც
შეიძლება შეიქმნას
|
გამოქვეყანდება ვებ-გვერდზე მიმდინარე პროცესი და შედეგი.
|
7.პროექტისატვის საჭირო ძირითადი რესურსები პროექტის მსვლელობა
|
ტრანსპორტი,ვიდეო-კამერა,ფოტო-აპარატი,კომპიუტერი,ინტერნეტი. 1.მოსწავლეები
გაეცნობიან პროექტის. 2.მივემგზავრებით სომხეთში.უკეთ და ახლოდან გავეცნობით იმ ადგილებს,სადაც
შრომობდნენ,ცხოვრობდნენ და იბრძოდნენ ჩვენი წინაპრები. 3.მოსწავლეები გადაიღებენ
სურათებს და საინტერესო ვიდეო მასალებს. 4.ჩამოვაღალიბებ ორ ჯგუპს.1.ჯგუფი მოძებნის
და მოაგროვებს ინფორმაციას ისტორიულ ძეგლებზე (ისტ-ის ან სხვა წყაროებიდან).2.ჯგუფი
კი მოძებნის ინფორმაციას სომხეთის ღირს შესანიშნაობებზე (ისტ-ის ან სხვა წყაროებიდან).
5.შედეგებს შევაჯამებთ. 6.გამოვაქვეყნებთ.
|
8.კავშირი საგნებთან და ეროვნულ გეგმასთან
|
ისტორია,ბუნება,ისტ-ი.
|
9.პროექტის ხელმძღვანელი
|
მარინე ელბაქიან
|
10.ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა
|
marine27288@gmail.com
|
Subscribe to:
Posts (Atom)